Slovenski državni holding (SDH) je že prejel obvestilo sklada York o prodaji 43-odstotnega deleža v družbi Sava madžarskim investitorjem, so sporočili iz holdinga. S tem je začel teči 30-dnevni rok za morebitno uveljavljanje predkupne pravice države.
"SDH in Kapitalska družba (KAD) sodelujeta pri pridobivanju relevantnih podatkov in podlag, ki bodo temelj za sprejem informirane upravljavske odločitve," so sporočili iz SDH-ja. Dodali so, da do sprejema odločitve glede predkupne pravice oziroma sprejema morebitne druge upravljavske odločitve, predmetnega postopka ne bodo komentirali.
Da bo uveljavitev predkupne pravice za Yorkov delež, ki jo imajo državni lastniki SDH izkoristil, je pred dnevi napovedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Po poročanju časopisa Dnevnik, pa bi lahko država celo ostala brez te pravice, saj je York lastnik deleža prek posebne družbe, sklad pa bi jo lahko prodal kot celoto.
Slovenski državni holding (SDH) ima v Savi nekaj manj kot 19-odstotni delež, Kapitalska družba (KD) pa 28-odstotni delež.
Predstavniki sklada York so v ponedeljek zvečer s predstavniki družbe Prestige, za katero stoji madžarski sklad Diofa Asset Management, uskladili in podpisali pogodbo o prodaji Yorkovega 43-odstotnega deleža v Savi. Madžarski investitorji naj bi po poročanju Dela za Yorkov delež plačali kupnino v višini 38 milijonov evrov.
Letni načrt upravljanja z državnimi naložbami za letos, glede naložbe v Savo, predvideva več scenarijev. Med drugim so poleg možnosti nakupa in oblikovanja turističnega holdinga predvideli še druge možne scenarije, na primer združitev Save in Save Turizma ter skupno prodajo s skladom York.
"V hitro spreminjajočem se poslovnem okolju turistične panoge je treba preučiti tako novonastala tveganja kot tudi več scenarijev, ki bodo v prihodnje narekovali najbolj optimalno upravljavsko odločitev SDH-ja v zvezi s Savo," so pred dnevi navedli v SDH-ju. Hkrati so odločno zanikali informacije v nekaterih medijih, da naj bi razmišljali o prodaji svojega deleža madžarskemu skladu.
Mediji že nekaj časa ugibajo, ali bi lahko v tujih rokah, tudi v rokah madžarskih skladov, končali lastniški deleži, terjatve, kombinacije teh in tudi zemljišča turističnega portfelja Družbe za upravljanje bank (DUTB). Gre predvsem za tri družbe: Istrabenz Turizem, ki upravlja portoroške hotele, Thermano Laško in nepremičninsko družbo Argolina, ki je lastnica investicijskega zemljišča v Izoli na območju nekdanje ladjedelnice.
Pred dnevi smo že poročali o Manifestu Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije, ki je javno pozival k preprečitvi prodaje biserov slovenskega turizma.
STA in Darja stopar, 01. svečan 2022