MMC RTV Slovenija, Planet TV, SiolNET., POP TV ter STA ponovno izvajajo načrtno diskriminacijo političnih strank, idej in kandidatov. Pri tem uporabljajo nedopustne, nepopolne ter prav tako izključujoče »javne« ankete, na katerih so celo neobstoječe stranke, medtem ko delujočih strank ni.
V soboto 08. 01. in v nedeljo 09. 01. 2022 so STA (Slovenska tiskovna agencija), RTV Slovenija, Planet TV, POP TV ter njihovi spletni portali objavili prispevke, v katerih so izrazito diskriminatorno obravnavali, na eni strani parlamentarne stranke, poslance ter poslanke in neobstoječe stranke, na drugi strani pa večino neparlamentarnih strank, ki so nazadnje nastopile na volitvah 2018. Bolj očitna diskriminacija pravzaprav sploh ni mogoča. Čeprav gre celo za kaznivo dejanje, pa se enostavno ne zgodi nič!
Kampanja najbolj vplivnih slovenskih občil (angl. MSM – Mainstream media) že pred dejansko volilno kampanjo zgolj nakazuje, kako bo le-ta potekala tudi letos. Tako kot vselej doslej, bodo nekatere politične stranke privilegirane, druge pa bodo zapostavljene in brez realnih možnosti za preboj v parlament, saj volivci zanje sploh ne bodo vedeli.
Najbolj vplivno občilo v Sloveniji je POP TV, skupaj s spletnim portalom 24.ur. V zvezi s prihajajočimi državnozborskimi volitvami je v preteklem tednu ta medijska skupina objavila več prispevkov:
Dne 08. 01. 2022: Politična preigravanja in dogovori med strankami so že v teku.
Dne 05. 01. 2022: Pahor namerava redne parlamentarne volitve razpisati za 24. april.
Dne 04. 01. 2022:
Priprave na volitve: novi obrazi bi lahko pošteno premešali karte.
Dne 03. 01. 2022: Vstopili smo v supervolilno leto, trikrat bomo šli na volišče.
Skupne točke zgornjih prispevkov so privilegiranje obstoječih parlamentarnih strank, privilegiranje neobstoječih strank, ki naj bi se še ustanovile tik pred volitvami ter trditve, da lahko volitve pošteno premešajo novi obrazi.
Poglejmo to podrobneje:
Omenjanje neobstoječe stranke Roberta Goloba, ki naj bi se po nekaterih javnomnenjskih raziskavah utegnila zavihteti celo pred vladajočo SDS.
Omenjanje neobstoječe stranke predsednika Državnega zbora RS Igorja Zorčiča, ki naj bi še ta mesec izpeljal ustanovni kongres nove stranke Lide.
Omenjanje neobstoječe zelene stranke Vesna, ki naj bi se ustanovila v začetku meseca svečana.
Omenjanje parlamentarnih strank in njihovih vodij: SDS, NSi, LMŠ, SD, DeSUS, SAB, Levice in SNS ter povolilne koalicije KUL. Tudi združitev SMC in GAS ter nastanek nove stranke Konkretno.
Trditev, da lahko karte obstoječim parlamentarnim strankam pošteno premešajo novi obrazi.
Vse našteto lahko bralci preverite sami na objavljenih povezavah.
Ponavlja se torej popolnoma enak vzorec, kot smo ga bili deležni na državnozborskih volitvah leta 2011, ko je bila pred volitvami ustanovljena nova stranka, Jankovićeva Pozitivna Slovenija (PS), nato pred volitvami 2014, ko je bila ustanovljena nova Stranka Mira Cerarja (SMC), zatem pa tudi pred volitvami 2018, ko je bila ustanovljena nova stranka Lista Marjana Šarca (LMŠ). Vse tri naštete stranke so imele v predvolilni kampanji privilegij, njihove kandidate pa so mediji predstavljali kot nove obraze v politiki, ki bodo izvedli potrebne spremembe. Od vsega tega seveda nikoli ni bilo nič!
Letos kot kaže prevzema vlogo zadnjega komedijanta Marjana Šarca, poslovnež Robert Golob, ki pa nikakor ni nobeno novo ime v politiki. Robert Golob je namreč že bil podpredsednik Jankovićeve Pozitivne Slovenije, zatem pa tudi podpredsednik Stranke Alenke Bratušek (SAB). Glede na to, da gre v Golobovem primeru za drugega človeka dveh znanih parlamentarnih strank, torej nikakor ne gre za nov obraz v politiki. Vsekakor pa gre za enako zavajanje, kakršnega smo bili deležni volivci in volivke v primeru Jankovića, Cerarja in Šarca ter njihovih »novih« strank.
Zgoraj predstavljeno »predvolilno« predvolilno kampanjo MSM na primeru POP TV in povezanega portala 24. ur, bodo po preverjenem receptu nadgradili z javnimi anketami. Letos bodo te očitno celo razdeljene na dva pola. Tako lahko pričakujemo ankete objavljene na Planet TV in na Nova TV, ki bodo bolj v prid t. i. »desnici« ter ankete na POP TV ter verjetno tudi na TV Slovenija, ki bodo bolj v prid »levici«.
V nedeljo 09. 01. 2022 je tako Planet TV objavil svojo anketo, ki jo je zanj izdelala agencija Parsifal.
»Tokratna anketa Parsifala prikazuje precej sprememb: podpora narašča SDS Janeza Janše (za 1,7 odstotne točke) in NSi Mateja Tonina (za štiri odstotne točke), medtem ko je močno padla SD Tanje Fajon (za 7,6 odstotne točke), LMŠ Marjana Šarca (za sedem odstotnih točk) ter SAB Alenke Bratušek (za 3,4 odstotne točke). Slednja se v parlament ne bi uvrstila. Visoko podporo bi dobila Lista Roberta Goloba.«
Podrobneje so rezultati ankete opisani v članku z naslovom Preobrat: zaradi Goloba Bratuškova izven parlamenta, Šarec na robu.
V članku in predstavljenih grafikah je bil uporabljen preračun, ki upošteva le volivce, opredeljene za posamezne stranke, niso pa bili upoštevani neopredeljeni anketiranci. Teh je sicer v anketi bilo največ: ne vem je odgovorilo 20,6 %, nobene 3,8 %, drugo pa 1,7 % vprašanih. Ob upoštevanju teh glasov, so zgoraj predstavljani rezultati navedenih strank dejansko za okrog tretjino nižji od objavljenih.
Takšne ankete so namenjene zgolj načrtnemu ustvarjanju javnega mnenja in posledično vplivanju na volivce. Če bi dejansko šlo za pravične, poštene in svobodne ter nerežirane volitve, bi morale biti tovrstne ankete prepovedane. Spet gre namreč za načrtno diskriminacijo, obenem pa za privilegiranje določenih strank. Zaenkrat predvsem neobstoječih in parlamentarnih! Toda na volitvah bi morale biti vse politične stranke in liste, ki se jih bodo udeležile predvsem v enakopravnem izhodiščnem položaju. V kolikor temu ni tako – in vidimo da dejansko ni – so volitve neveljavne!
V anketi ni bilo navedene nobene izmed neparlamentarnih strank, ki so nastopile na zadnjih parlamentarnih volitvah leta 2018, ki jih zato naštevamo po vrstnem redu, kot so prejele glasove na zadnjih volitvah:
1. Lista novinarja Bojan Požar – 0,88 %
2. Gibanje Zedinjena Slovenija (ZSi) Andrej Šiško – 0,62 %
3. Za zdravo družbo Gregor Kos – 0,59
4. Združena levica – demokratična stranka dela in Sloga Janko Veber – 0,57 %
5. Gibanje Skupaj naprej – 0,49 %
6. Rešimo Slovenijo elite in tajkunov (ReSET) – 0,41 %
7. Solidarnost, za pravično družbo – 0,25 %
8. Socialistična partija Slovenije (SPS) Tadej Trček – 0,17%
9. Stranka Slovenskega naroda (SSN) Miha Majc – 0,14 %
10. Naprej Slovenija (NPS) – 0,02 %.
Vseh deset naštetih neparlamentarnih strank, ki so leta 2018 sodelovale na državnozborskih volitvah, je sedaj ponovno diskriminiranih v primerjavi s parlamentarnimi strankami, še bolj pa v primerjavi z neobstoječimi strankami. Nobena od teh desetih strank namreč ni bila uvrščena v anketo, po drugi strani pa so bile vanjo uvrščene stranke, ki jih sploh ni.
Dokler bomo v Sloveniji soočeni s takšno predvolilno kampanjo in s takšnimi diskriminatornimi postopki pred volitvami, so takšne volitve predvsem neustavne, nezakonite in neveljavne. Posledično poslanci in poslanke izvoljeni na takšnih volitvah nimajo pravice sprejemati nobenih zakonov!
Čas je še, da bomo tokrat vendarle imeli volitve, ki bodo izvedene v skladu z Ustavo RS in zakoni ... v veliki meri pa je to odvisno tudi od vas volivcev in volivk!
Herman Bezjak, 10. prosinec 2022