Kdo želi prikazati primera Andreja Šiška in Zorana Stevanovića kot podobna in zakaj se oba med seboj bistveno razlikujeta?! Šiško je bil nedvomno politično preganjan, kar poleg zapora dokazuje tudi ločeno mnenje vrhovne sodnice Barbare Zobec. Stevanović je bil zaenkrat zgolj navidezno preganjan, nikoli zaprt, vse skupaj pa mu le politično koristi.
Pred dnevi smo na našem portalu že pisali o primerjavi med Šiškom in Stevanovićem. Po tistem, se je zgodilo 48 urno policijsko pridržanje Stevanovića. Kot kaže pa ta tematika ni zanimiva samo za naš portal.
Novinarki portala SiolNEt. Rebeka Krašovec in Ksenija Mlinar, sta minuli petek v svojem članku z naslovom Jim bo vso pozornost ukradel človek, na katerega nihče ni računal?, v prvem odstavku zapisali: »Medtem ko se številne majhne izvenparlamentarne stranke borijo za politični preboj na spomladanskih državnozborskih volitvah, dobiva med njimi največ medijske pozornosti v zadnjem obdobju stranka Resni.ca Zorana Stevanovića, ki je po torkovih nasilnih protestih za dva dni končal v priporu. Podobnega voditelja izvenparlamentarne stranke smo v Sloveniji že imeli: Andreja Šiška.«
V nadaljevanju članka so poimensko našteti še naslednji predsedniki in predsednica izvenparlamentarnih strank: Franc Kangler, Alojz Kovšca, Marjan Podobnik, Andrej Čuš in Aleksandra Pivec.
Najbolj zanimivo je, da je Andrej Šiško sicer omenjen, ni pa imenovana tudi njegova izvenparlamentarna stranka Gibanje Zedinjena Slovenija. Šiškove Zedinjene Slovenije v nadaljevanju niso hoteli uvrstiti niti v anketo, v kateri so celo stranke, ki sploh ne obstajajo (morebitna stranka petkovih kolesarjev Jaše Jenulla, morebitna nova stranka Igorja Zorčiča, morebitna stranka Tomaža Vesela).
To dejstvo kaže na to, da bodo očitno tudi v tokratni predvolilni in volilni kampanji mediji poskušali čim bolj krojiti rezultate volitev. Andrej Šiško je na zadnjih predsedniških volitvah, enako pa tudi na državnozborskih volitvah 2018 vseskozi javno opozarjal, da so volitve nepoštene, nesvobodne in nepravične, skratka neveljavne, saj je več kot očitno kršena Ustava RS.
Po naših informacijah si vsaj dve skupini izvenpralamentarnih strank že dlje časa prizadevata za kolikor toliko poštene in enakopravne volitve. Prva skupina v kateri je poleg Šiškove Zedinjene Slovenije še stranka Sloga in nekaj predstavnikov civilne družbe, je meseca malega srpana letos Vladi RS poslala konkretne Predloge demokratičnih sprememb volilne zakonodaje za poštene, pravične in svobodne splošne volitve. Druga skupina se imenuje Nacionalni svet za demokratično spremembo volilnega sistema, Šiškova Zedinjena Slovenija pa sodeluje tudi v tej skupini. Veliko vprašanje pa je, ali bo dejansko komurkoli uspelo doseči prepotrebne spremembe volilne zakonodaje. Tisti, ki o tem odločajo, namreč nimajo interesa zaostrovati konkurence.
Kakorkoli že, Gibanje Zedinjena Slovenija Andreja Šiška je že sedaj diskriminirano in deprivilegirano celo v primerjavi s strankami, ki sploh ne obstajajo. V primeru stranke Zoran Stevanovića je obratno. Nekateri mediji mu delajo načrtno reklamo in ga poskušajo v javnosti predstavljati kot žrtev političnega režima, enako pa ravna tudi sam Stevanović.
Tudi obe Siolovi novinarki sta v zvezi s Stevanovićem zapisali neresjedna dejstva, da je »po torkovih nasilnih protestih za dva dni končal v priporu«. Stevanović pretekli teden pripora niti videl ni! Bil je zgolj v 48 urnem policijskem pridržanju, ki se seveda pomembno razlikuje od pripora.
Zanimivo je, da je tožilka Nadja Gasser iz Kranja odobrila hišno preiskavo pri Zoranu Stevanoviču, zavrnila pa je predlog za privedbo Stevanovića s kazensko ovadbo k preiskovalnemu sodniku in ga s tem izpustila na prostost. S tem svojim ravnanjem, je spet naredila reklamo prav Stevanoviću. Popolnoma obratno kot v primeru Andreja Šiška.
Šiško je bil meseca kimavca 2018 najprej v 48 urnem policijskem pridržanju, nato pa je bil priveden v 48 urni pripor k preiskovalnem sodniku dr. Janezu Žirovniku, ki ga je izpustil na prostost, ker v njegovem ravnanju ni našel nikakršnega protipravnega ravnanja. Čez dva dni je senat Okrožnega sodišča v Mariboru, verjetno po navodilu politike, Šiška vnovič priprl. Tokrat je bil Šiško v samici v priporu 6 mesecev in pol, ko so ga dne 29. sušca 2019 obsodili na 8 mesecev zapora, pa je sodnica v izreku sodbe dejala, da je to v poduk ostalim.
Dne 4. prosinca 2020 so Andreja Šiška še enkrat zaprli, potem ko so ga aretirali na Osankarici, in je moral odsedeti 100% zaporno kazen, kar v Sloveniji nikakor ni običaj.
V primeru Zorana Stevanovića je bilo pomembno drugače, saj nikdar ni videl niti pripora, niti zapora. V policijskem pridržanju je morda lahko celo »kofetkal« s svojimi nekdanjimi kolegi, saj je bivši policist. To sicer ni nujno, vendar nikakor ni moč primerjati njegovega 48 urnega policijskega pridržanja s Šiškovim 48 urnim policijskim pridržanjem ter nato še s šest in pol mesečnim priporom v samici ter skupaj osem mesečnim zaporom.
Zoran Stevanović je v videoposnetku narejenem potem, ko so ga policisti pustili domov, med drugim dejal: »Pridržali so me za 48 ur popolnoma nezakonito. /…/ Brez enega dokaza so me protipravno držali, še huje pa je to, da je bila odrejena popolnoma nezakonita hišna preiskava.
Doma in na sedežu stranke so mi pobrali tri računalnike, telefon, zapiske o ustanovitvi stranke, zapiske iz mestnih sej, ki sploh nimajo nobene zveze s protesti. To kaže na to, da jih zanimajo politični načrti in pa strategija stranke, kar je prvi državni napad na eno stranko v zgodovini Slovenije. Vse skupaj je bila le politična gonja, ustrahovanje in predstava za javnost, kaj se lahko zgodi, v kolikor si drzneš povedati kaj proti oblasti, ki izvaja državni udar, ruši ustavno ureditev in vlada z nezakonitimi in neustavnimi odloki.«
Iz Stevanovićeve izjave je moč razumeti dvoje: ali sploh ne razume prava in pravnega sistema v Sloveniji, ali pa načrtno manipulira s slovensko javnostjo. Njegova trditev, da je bil 48 ur pridržan popolnoma nezakonito je neresjedna. Policija ima namreč zakonsko pravico in pooblastilo, da lahko za 48 ur pridrži slehernega domnevnega storilca kaznivega dejanja. Po preteku 48 ur pa ga mora pripeljati pred preiskovalnega sodnika, ki odloči o njegovi usodi, ali pa ga izpustiti na prostost.
V Stevanovićevem primeru, je kot kaže usmerjala delo policije državna tožilka Nadja Gasser, ki se je odločila, da bo Stevanovića izpustila na prostost. To dejstvo je vsekakor vsaj zanimivo, glede na to, da je ista državna tožilka tudi predlagala hišno preiskavo pri Stevanoviću doma in na sedežu stranke. Glede na to, hišna preiskava nikakor ni mogla biti nezakonita, kot trdi Stevanović. S tem sta mu policija in tožilstvo zgolj naredila medijsko reklamo, posledic pa Stevanović zagotovo ni čutil. Če pa jih je, je boljše, da se takoj preneha ukvarjati s politiko, ker temu ni dorasel.
Pri Šišku je bila zadeva spet povsem drugačna. Tudi pri njem je bila opravljena hišna preiskava doma in na sedežu stranke. V njegovem primeru je namreč oboje na istem naslovu. Tudi pri njemu doma in na sedežu Zedinjene Slovenije so policisti odnesli tri računalnike, 5 telefonov, več usb ključev in drugo dokumentacijo stranke, ki nikakor ni imela nobene zveze s Štajersko vardo. Zasegli so mu celo uniformo Slovenske garde iz leta 1991, ki jo je nosil kot poveljnik Specialnega voda 711. odreda TO med vojno za Slovenijo. Po naših informacijah je vse skupaj dobil vrnjeno šele pred dobrim mesecem, torej po treh letih!
Stevanovićeva izjava, da je v njegovem primeru šlo za »prvi državni napad na eno stranko v zgodovini Slovenije,« je torej spet laž in ni nič drugega. Je enostavno napihovanje, sprenevedanje in načrtna propaganda za politično kampanjo njegove stranke. Zato je neresjedna tudi njegova trditev, da protestov ne uporablja za politično kampanjo. Če bi to bilo res, sploh nihče ne bi vedel za stranko Res-ni.ca.
Zato se je treba resno vprašati, kdo ima interes narediti »politika« Zorana Stevanovića. Tisti, ki so v ozadju, so vsekakor poskrbeli tudi za to, da se njegov primer pomembno razlikuje od Šiškovega, obenem pa se ga skuša tudi enačiti z njim in ga v javnosti predstaviti kot politično žrtev. Stevanović za razliko od Šiška to zaenkrat preprosto ni!
Vojko Pogačnik, 11. vinotok 2021