Novinarska preiskava pod vodstvom Mednarodnega konzorcija preiskovalnih novinarjev (ICIJ) razkriva sumljive posle in finančne skrivnosti številnih bogatašev, politikov in funkcionarjev. Ti pred davkarijo, kriminalisti in upniki, v davčnih oazah skrivajo milijarde dolarjev.
Nas posebej zanimajo slovenski državljani, ki jih je zajela navedena mednarodna preiskava in raziskava. Portal Oštro zaenkrat omenja zgolj Marka Glinška, Matjaža Kerndla, Roka Snežiča, Matjaža Ferliča, Natalijo Verboten, Branka Devetaka in bosansko državljanko Dijano Đuđić. Brez kakršnegakoli direktnega dokaza so v zgodobo vpletli tudi predsednika Vlade RS Janeza Janšo.
Gre za najobsežnejšo mednarodno novinarsko preiskavo, ki razkriva 11,9 milijona dokumentov o tajnih računih politikov, vplivnežev, rockovskih zvezdnikov in drugih znanih ljudi. Pri raziskavi in analiziranju dokumentov je sodelovalo več kot 600 novinarjev iz 117 držav. Dokumenti razkrivajo skrivne posle in premoženje več kot 130 milijarderjev, 30 državnih voditeljev, prav tako pa tudi drugih nižjih politikov, znanih ljudi, vplivnežev, rockovskih zvezdnikov, ubežnikov, obsojencev, davčnih uradnikov, županov in drugih sumljivih »poslovnežev«.
V preiskavi je sodelovalo 150 medijev, med njimi Washington Post, britanska BBC in Guardian, avstrijska radiotelevizija ORF, francoski časnik Le Monde, nemški javni radioteleviziji NDR, WDR ter časnik Süddeutsche Zeitung, španski časnik El Pais, pa tudi slovenski raziskovalni portal Oštro.
Direktor mednarodnega konzorcija preiskovalnih novinarjev Gerard Ryle, je v intervjuju povedal, da t. i. Pandorini dokumenti kažejo, »da imajo prav tisti, ki bi lahko naredili konec davčnim oazam, koristi od njih«.
Med razkritimi dokumenti so skrivna podjetja več kot 300 politikov iz več kot 90. držav. »Vidimo, kako kupujejo nepremičnine, kako prek računov v davčnih oazah trgujejo z delnicami, kupujejo hiše, avtomobile, umetnine ...«
Nas seveda posebej zanimajo slovenski državljani, ki jih je zajela navedena mednarodna preiskava in raziskava.
Portal Oštro zaenkrat razkriva zgolj operacijo Lux Factor, v katero je vpletenih več slovenskih državljanov na čelu z Markom Glinškom.
Ta je na sodišču in v inšpekcijskih postopkih vseskozi zatrjeval, da je bilo slovensko podjetje Lux Factor pri prodaji kozmetike le pogodbeni partner istoimenskega sejšelskega podjetja. Pandorini dokumenti pa razkrivajo, da je bil prav Glinšek dejanski lastnik sejšelskega podjetja, na katerega so se stekali dobički od prodaje.
Podjetje Lux Factor je vsaj od leta 2015 prek različnih spletnih trgovin prodajalo kozmetične izdelke. Promovirale so jih estradnice, kakršni sta pevki Natalija Verboten in Danijela Martinović. Z izdelki podjetja Lux Factor so se od tedaj ukvarjali: dva inšpektorata, finančna uprava, državno tožilstvo, tri sodišča in Urad za intelektualno lastnino.
Direktor Marko Glinšek se je na sodišču zagovarjal, da je Lux Factor zgolj posrednik za dejanskega prodajalca – podjetja s Sejšelov, katerega lastnika pa ne pozna. Pandorini dokumenti pa ga postavljajo na laž in razkrivajo, da je bil dejanski lastnik sejšelskega podjetja, na katerega so se stekali prihodke od prodaje kozmetike, prav Glinšek. Lansko leto je sodišče Glinška leta obsodilo zaradi preslepitve kupcev, sodba pa je letos postala pravnomočna.
Branko Devetak je bil zadnji direktor in lastnik slovenskega Lux Factorja, ki je šlo leta 2019. Stečajni upravitelj je v otvoritvenem poročilu pojasnil, da se je poštni poziv Devetaku na primopredajni sestanek vrnil z oznako »neznan«. Devet upnikov je V stečajno maso je 9 upnikov prijavilo terjatve v skupni višini 461 tisoč evrov. Toda premoženja ni bilo, zato je šlo podjetje v izbris.
Lux Factor je po podatkih iz leta 2016 in delno 2017 samo Fursu dolgoval za več kot 368 tisoč evrov neobračunanih davkov (z obrestmi).
Portal Oštro trdi, da so izmed slovenskih državljanov v zgodbo vpleteni poleg Marka Glinška še Matjaž Kerndl, Rok Snežič, Matjaž Ferlič in bosanska državljanka Dijana Đuđić, vendar nihče izmed naštetih ni odzval na konkretna vprašanja oziroma ni hotel dati nobene izjave, ali pa je bil nedosegljiv.
Tudi Kabinetu predsednika vlade in Uradu vlade za komuniciranje so novinarji portala Oštro poslali vprašanja o tem, ali je Rok Snežič njegov »svetovalec,« kot je lani povedal za bosanski portal, vendar odgovora zaenkrat še niso prejeli
Premier Janša je tudi naveden v organigramu vpletenih v »operacijo Lux Factorja«, vendar zaenkrat razen znanega dejstva o poznanstvu z Rokom Snežičem ter prav tako znanim poslom z Dijano Đuđić pred volitvami leta 2018, portal Oštro ni navedel nobenega konkretnega dokaza o tem, da naj bi bil kakorkoli vpleten v celotno zgodbo. Glede na to, da vodo v roku dobrega pol leta v Sloveniji vnovič državnozborske volitve, pa lahko pričakujemo še marsikaj. Zato bomo zgodbo seveda skrbno spremljali.
Vard Lipovšek, 04. vinotok 2021