Države članice Evropske unije so se danes zelo različno odzvale na predlog Evropske komisije za uvedbo embarga na uvoz nafte iz Rusije. Po mnenju Madžarske predlog ne prinaša zagotovil za njeno energetsko varnost. Slovenska republika zahteva triletno izvzetje iz embarga, kritična pa je tudi Češka. Nemčija predlog načeloma podpira, a svari pred motnjami v dobavi in zelo verjetnim dodatnim porastom cen.
Evropski embargo na rusko nafto, naj bi imel po pričakovanju združenja nemških gospodarskih zbornic DIHK zelo resen in pomemben vpliv na nemška podjetja. Povpraševanje po nafti bi sicer lahko pokrili iz drugih virov, vendar pa bi rast cen nafte povečala finančni pritisk na podjetja, je opozoril predsednik združenja Peter Adrian.
"Zlasti za energetsko intenzivno industrijo in logistična podjetja bo zaradi tega poslovanje še manj donosno," je Adrianove besede povzela nemška tiskovna agencija DPA.
Dodatnih stroškov ni bilo mogoče individualno prenesti na stranke in "v skrajnih primerih bodo podjetja zaradi stroškov prisiljena ustaviti poslovanje", je še dodal.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je danes v Evropskem parlamentu predstavila predlog šestega svežnja sankcij proti Rusiji zaradi njene posebne operacije v Ukrajini, ki vključuje tudi postopno uvedbo embarga na uvoz nafte iz Rusije.
Za surovo nafto Evropska komisija predlaga šestmesečno prehodno obdobje, za naftne derivate pa bi se to izteklo konec letošnjega leta.
Peter Adrian je nemške politike pozval, naj zaščitijo nemška podjetja pred posledicami te odločitve, še navaja DPA.
STA in Bojan Strašek, 04. veliki traven 2022