Policisti PP Slovenska Bistrica so poslali Plačilne naloge štirim od osmih pripadnikov Štajerske varde, ki so v soboto 8. 1. 2022 pri spomeniku na prizorišču poslednjega boja Pohorskega bataljona prižgali svečo v spomin padlim slovenskim junakom. Skupna kazen za domnevni prekršek znaša 6.000 evrov.
Štirje pripadniki Štajerske varde, med njimi nadvojvod Slovenski in vojvod Štajerski Andrej Šiško ter general Ivan Bolfek, naj bi kršili določila 3. odstavka 11a člena ZJRM, s tem da naj bi »nosili maskirna oblačila, uniformo ali oblačila, ki so podobna uniformi vojaških oseb in s svojim obnašanjem, ravnanjem, gibanjem in zadrževanjem na javnem kraju in z uporabo simbolov, grbov, zastav, in z ustvarjanjem vtisa hierarhične skupine, vzbujali videz, da gre za vojaško silo, katere delovanje nima podlage v zakonu.«
Zanimivo je, da so bili plačilni nalogi izdani deset dni po dogodku, dne 18. 1. 2022 in niso bili predočeni domnevnim kršiteljem na kraju dogodka, marveč so jim bili poslani po pošti. Zanimivo je tudi, da so policisti plačilne naloge poslali zgolj štirim izmed osmih pripadnikov Varde, ki so se nahajali na prizorišču na Osankarici.
V našem uredništvu smo se pozanimali o dogodku pri nadvojvodu Andreju Šišku, ki nam je v zvezi z dogodkom povedal:
»V soboto 8. prosinca 2022 smo se predstavniki Društva za ohranjanje domoljubnih tradicij Hervardi iz Maribora in predstavniki Štajerske varde dobili pred pogorelo kočo na Osankarici in od tam krenili k prizorišču poslednjega boja Pohorskega bataljona. Tako kot vsako leto, smo tudi letos želeli obeležiti 79. obletnico padca Pohorskega bataljona in pri spomeniku prižgati svečo v spomin padlim junakom. Zbrati bi se nas moralo deset, vendar sta dva zamudila, zato nas je bilo samo osem. Ko smo prispeli do spomenika padlemu Pohorskemu bataljonu tam ni bilo nikogar. Na spomeniku sta bila en venec in ena sama sveča. Tudi mi smo bili tam čisto sami. Postavili smo svoje kamere in želeli posneti video posnetek, ko sta na prizorišče prispela dva policijska veterana. Pozdravila sta nas in nam segla v roke ter vprašala ali nas lahko slikata, kar smo jima seveda dovolili. Nato smo pričeli s svojim poklonom padlim, ko je na kraj dogodka prispelo pet aktivnih policistov iz PP Slovenska Bistrica.
Pristopili so do nas in dejali, da nas morajo legitimirati, saj opravljajo naloge javne varnosti, kajti na prizorišču pričakujejo varovano osebo. Kasneje se je izkazalo, da je to bil predsednik RS Borut Pahor. Sam sem policistom izročil izkazenco živega človeka, nekateri pa so jim dali osebne izkaznice, oziroma zgolj povedali svoje podatke. Čez kakšni dve minuti so nam vse vrnili in se umaknili. To je bilo to.
Mi smo potem posneli še moj govor in prižgali svečo, zatem pa smo odšli nazaj do pogorele koče na Osankarici.«
Kako je torej sploh lahko prišlo do pošiljanja plačilnih nalogov s kaznimi 1.500 evrov za enega pripadnika Štajerske varde, skupaj pa v višini 6.000 evrov. In zakaj je policija kaznovala le štiri od osmih tam navzočih?! Še bolj čudno je, da je do nastanka plačilnih nalogov prišlo kar deset dni po dogodku na Osankarici. Kot kaže gre za politično motivirano oziroma spodbujeno dejanje.
Na Osankarici so bili dne 8. 1. 2022 vidni številni člani politične stranke SD, med njimi Gregor Židan, Andreja Katič, Jernej Štromajer, in drugi znani predstavniki stranke SD. Znano je, da so vsi ti veliki nasprotniki Slovenske in Štajerske varde, ki so skupaj z ostalimi člani koalicije KUL in z delom koalicije Janševe Vlade (NSi, SMC in DeSUS) sprejeli novelo ZJRM, v skladu s katero je policija kaznovala pripadnike Štajerske varde.
Postavlja se torej vprašanje, ali so prav vidni člani SD od policije zahtevali, da kaznujejo pripadnike Štajerske varde, glede na to, da pri policijski obravnavi sploh nihče ni izpostavil nobenih težav v zvezi z domnevnimi kršitvami 11 a člena ZJRM.
V kolikor je temu tako, gre nedvomno za kaznivo dejanje kršitve enakopravnosti po členu 131 KZ-1. Ta se glasi: »Kdor zaradi razlike v narodnosti, rasi, barvi, veroizpovedi, etnični pripadnosti, spolu, jeziku, političnem ali drugačnem prepričanju, spolni usmerjenosti, premoženjskem stanju, rojstvu, genetski dediščini, izobrazbi, družbenem položaju ali kakšni drugi okoliščini prikrajša koga za katero izmed človekovih pravic ali temeljnih svoboščin, ki so priznane od mednarodne skupnosti ali določene z ustavo ali zakonom, ali mu takšno pravico ali svoboščino omeji ali kdor na podlagi takšnega razlikovanja komu da kakšno posebno pravico ali ugodnost, se kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do enega leta.«
»Če stori dejanje iz prvega ali drugega odstavka tega člena uradna oseba z zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic, se kaznuje z zaporom do treh let.«
Policisti so nedvomno uradne osebe, zato je zanje zagrožena kazen zapora do treh let!
Konkretno gre za naslednje policiste iz PP Slovenska Bistrica: Marko Virtnik, Branko Mesarič, Tomaž Jerič, Marija Krajnc in Mitja Vidovič. Vsi našteti bodo morali pojasniti kaj se je dne 8. 1. 2022 na Osankarici dejansko zgodilo in zakaj ter po čigavem navodilu je višja policistka Marija Krajnc šele 18. 1. 2022 poslala plačilne naloge štirim od osmih pripadnikov Štajerske varde, pri čem je očitno prišlo do diskriminacije celo med njimi.
Herman Bezjak, 22. prosinec 2022
Komentarji (1)
Jan 29, 2022
1
A so namaskiranm šemam na Dražgošah tudi poslali plačilne naloge?