Eksplozije naprav, ki jih Hezbolah uporablja za medsebojno občevanje, so odjeknile v več delih države. Nedvomno v južnem predmestju Bejruta in na jugu ter vzhodu države. Libanonsko ministrstvo za zdravje je sporočilo, da je umrlo 14 ljudi, več kot 450 pa je bilo ranjenih. Večina teh ima poškodbe na obrazu in trebuhu.
Ena izmed eksplozij je odjeknila tudi v bližini pogreba ubitih pripadnikov Hezbolaha, ko je v torek eksplodiralo več tisoč pozivnikov, ki jih uporablja ta teroristična skupina.
Tokrat naj bi šlo za eksplozije ročnih radijskih postaj. Te so po navedbah enega izmed varnostnih virov v Hezbolahu nabavili pred petimi meseci, približno takrat, ko so tudi pozivnike.
ročna radijska postaja
Vir je za francosko tiskovno agencijo AFP potrdil, da je v južnem predmestju Bejruta eksplodiralo več t. i. voki-tokijev. Naprave so eksplodirale tudi v najmanj dveh avtomobilih. Eksplozije je bilo slišati še v drugih predelih mesta.
12 žrtev torkovih eksplozij
Število žrtev po hkratnih torkovih eksplozijah pozivnikov v Libanonu in Siriji se je medtem povzpelo na dvanajst. Več medijev je poročalo, da naj bi eksploziv v pozivnike, ki jih je naročilo teroristično gibanje Hezbolah, namestila izraelska tajna služba Mosad.
Že v torek so namreč v več krajih v Libanonu in v Siriji odjeknile množične eksplozije pozivnikov članov Hezbolaha, ki jih uporabljajo za medsebojno komunikacijo. Ob 15.30 po tamkajšnjem času so uporabniki prejeli sporočilo, kot da ga je poslalo vodstvo Hezbolaha. Namesto tega je sporočilo sprožilo eksploziv.
Libanonsko ministrstvo za zdravje je potrdilo dvanajst mrtvih in več kot 2800 ranjenih, od tega jih je najmanj 200 v kritičnem stanju. Pozivniki so eksplodirali v glavnem mestu Bejrutu, v dolini Beka in v drugih krajih po Libanonu, kjer ima Hezbolah svoja oporišča. Tudi v Siriji je bilo ranjenih 14 ljudi.
pozivniki, ki so jih uporabljali Hezbolahovi teroristi
Libanonski minister za zdravje Firas Abjad je dejal, da so ljudem bile poškodovane predvsem oči ter drugi deli obraza, rok in trebuha. Bolnišnice v državi so zaradi nenadnega visokega števila ranjencev preobremenjene.
Skupna operacija Mosada in izraelske vojske
New York Times in CNN se sklicujeta na različne varnostne vire in navajata, da je šlo za skupno operacijo izraelske tajne službe Mosad in izraelske vojske proti teroristični organizaciji Hezbolah.
New York Times je poročal, da naj bi izraelski agenti v pozivnike tajvanskega podjetja Gold Apollo vgradili majhne eksplozivne naprave in sprožilnike za detonacijo na daljavo. Pozivnike je razneslo sočasno, ko so vsi uporabniki naenkrat dobili enako sporočilo. Zato naj ne bi šlo za detonacije zaradi pregrevanja litijskih baterij, kot so navajala uvodna poročila. Večina pozivnikov je bila modela AP924, še dodaja New York Times
.
BBC je navajal nekega vojaškega strokovnjaka, ki predvideva, da je bil v ponarejeni elektronski komponenti vsakega pozivnika, skrito nekaj gramov razstreliva.
Televizija CNN je poročal, da je po navedbah libanonskega varnostnega vira te pozivnike v zadnjih mesecih kupil Hezbolah. Ta se zaradi varnosti izogiba visokotehnološkim napravam, kot so pametni telefoni, in uporablja nizkotehnološke pozivnike. Mosad naj bi razstrelivo namestil v 5000 pozivnikov, ki jih je Hezbolah v Libanon uvozil že pred meseci. Hezbolah je te pozivnike naročil pri tajvanskem podjetju Gold Apollo.
Izraelski in ameriški viri so za medija Axios in Al Monitor pojasnili, da so eksplozivne naprave prvotno nameravali uporabiti kot uvod v morebitno večjo ofenzivo proti Hezbolahu. V zadnjih dneh so se odločili, da bodo eksplozije sprožene predčasno.
Tajvansko podjetje Gold Apollo je zanikalo navedbe, da so pozivnike izdelali pri njih. Naprave naj bi izdelalo neko podjetje v Evropi, ki ima pravice za uporabo njihove znamke. Ustanovitelj podjetja Hsu Čingkuang je dejal: "Pozivniki niso naš izdelek, le ime našega podjetja je bilo na njih. Smo odgovorno podjetje. To je za nas velika zadrega."
Zaradi očitkov zoper Gold Apollo je tajvansko tožilstvo uvedlo preiskavo in zagotovilo, da bodo ukrepali v skladu z zakonom, v kolikor bodo odkrili nezakonitosti.
Mediji so zatem razkrili, da naj bi pozivnike izdelalo podjetje BAC s sedežem v Budimpešti na Madžarskem. To naj bi skrbelo za proizvodnjo in prodajo pozivnikov tipa AP924, za katere so dovolili uporabo svoje znamke, v preostale procese pa naj ne bi bili vključeni.
Reuters je poročal, da je sedež podjetja BAC Consulting v stanovanjski stavbi na obrobju Budimpešte, kjer je na steklenih vratih zgolj prilepljen list z njihovim imenom. Na klice novinarjev se ne javlja nihče. Na spletni strani podjetja tudi ni omenjeno, da bi se ukvarjali s proizvodnjo ali sestavljanjem izdelkov.
Joav Galant: Čas za diplomacijo s Hezbolahom je minil
Napad v Libanonu se je zgodil dan po tem, ko je Izraelski obrambni minister Joav Galant je na srečanju z ameriškim odposlancem Amosom Hochsteinom dejal, da je čas za diplomacijo s Hezbolahom minil in da lahko v ospredje stopi vojaška moč. Nekaj ur za tem srečanjem je bila napadena celotna komunikacijska infrastruktura libanonskega terorističnega gibanja. Izraelski varnostni kabinet je pred napadom še razširil vojne cilje v Gazi in mednje vključil tudi vrnitev izraelskih prebivalcev na sever države ob meji z Libanonom.
Val Krajnc, 18. kimavec 2024