Na podnebni konferenci v Glasgowu naj bi prišlo do prvega večjega dogovora. Več kot 100 voditeljev držav naj bi se zavezalo, da bodo do leta 2030 zaustavili trend krčenja gozdov in ga obrnili. Bo tokrat dogovor tudi realiziran, saj je bil podoben dogovor sprejet že leta 2014, vendar brez učinkov?
Dogovor naj bi po poročanju BBC obsegal okoli 19 milijard dolarjev javnih in zasebnih sredstev. Del tega denarja bo namenjen državam v razvoju za obnovo poškodovane zemlje, za boj proti gozdnim požarom in za podporo staroselskim skupnostim.
28 držav naj bi se zavezalo tudi, da bodo prenehale krčiti gozdove za namene svetovne trgovine s hrano in izdelkov, kakršni so palmovo olje, soja in kakav. Zaradi industrije s hrano se namreč v veliki meri krčijo gozdovi, saj zahteva zemljo za vzrejo živali ali pridelavo pridelkov. H končanju vlaganj in dejavnosti, povezanih s krčenjem gozdov, naj bi se zavezalo tudi več kot 30 največjih podjetij na svetu.
Med državami, ki napovedujejo podpis zaveze, so Kanada, Brazilija, Rusija, Kitajska, Indonezija in DR Kongo, v katerih je skupaj okrog 85 odstotkov gozdov na svetu.
Gozdovi predstavljajo eno močnejših zaščit pred segrevanjem planeta. Iz ozračja vsrkajo tretjino ogljikovega dioksida, ki ga letno proizvede človeštvo. Po poročanju BBC trenutno vsako minuto izgine gozd v površini 27 nogometnih igrišč.
Prekomerno izsekavanje gozdov na globalni ravni predstavlja enega ključnih problemov s katerimi se sooča človeštvo. Gre za »čiščenje« oziroma sekanje gozdnatih površin, za nasade palm, iz katerih se pridobiva palmovo olje in za požiganje gozda zaradi novih pridelovalnih površin.
Krčenje gozdov se na globalni ravni dogaja z neverjetno in skrb vzbujajočo hitrostjo. Vsako leto na našem planetu povprečno izkrčijo kar 13 milijonov hektarjev gozda. Posledično krčenje gozdov predstavlja celo med 12 in 20 odstotki svetovnih emisij toplogrednih plinov, ki prispevajo k podnebnim spremembam.
Po navedbah BBC, se je, od začetka industrijske dobe pa do zdaj, površina svetovnega gozda zmanjšala za 32 odstotkov. Največje izginjanje gozda je v tropskem območju, kjer vsako leto posekajo okoli 15 milijard dreves. Vse večjo težavo predstavljajo tudi gozdni požari. Ameriški inštitut za raziskovanje vesolja je objavil, da se je število požarov na področju Amazonije v mesecu velikem srpanu leta 2019, v primerjavi z enakim obdobjem leto prej, povečalo za kar 84 odstotkov.
Glavni krivci za izginjanje gozda so potrebe v kmetijstvu. National Geographic poroča, da krčijo gozdove zlasti za potrebe farm za gojenje goveda in drugih farm, posebej za vzgajanje soje. Katastrofalen vpliv ima tudi gradnja cest, ki jih gradijo globoko v gozdove Amazonije, da bi lahko dostopali do še bolj oddaljenega gozda.
Izginevanje gozda ima izjemno negativen vpliv na živali in ljudi, saj v gozdovih in na njihovem obrobju v savanah, živi 250 milijonov ljudi, ki so od gozda odvisni. V gozdovih tudi najdemo 80 odstotkov živalskega in rastlinskega življenja na Zemlji.
Skrb vzbujajoča poročila prihajajo iz Amazonije. Tamkajšnji tropski gozd predstavlja pljuča našega planeta. Žal pa tam že nekaj časa požigajo in izsekavajo ogromne količine starodavnega gozda. Gozdovom posledično grozijo vremenske ujme in drugi ekstremni vremenski pojavi. Prihaja tudi do uničevanje biodiverzitete avtohtonih gozdov, kar lahko povzročajo tudi tujerodne vrste in škodljivci.
Pomen gozdov za človeštvo je neprecenljiv. So del svetovnega vodokroga, skladišča ogljika in ohranjevalci prsti. Gozdovi čistijo zrak in vodo, preprečujejo erozijo in predstavljajo biotope za številne živali, rastline in glive. Ščitijo človeška naselja pred skalami in padajočim kamenjem, dajejo les za izdelke in ogrevanje, pa tudi hrano ljudem v obliki gozdnih sadežev. Pozitivno delujejo na telesno in duševno zdravje ljudi, saj so idealen kraj za rekreacijo in sproščanje. Ključna vloga gozdov pa je, da črpajo ogljik iz ozračja in so zato bistveni za spopadanje s podnebnimi spremembami.
Brez gozdov bi se na našem planetu spopadali z velikimi težavami. Soočeni bi bili z višjimi temperaturami ozračja. Zaradi odtekanja voda, kajti gozdovi jih ne bi več zadržali, bi se soočali s hudimi neurji, poplavami in plazovi. Lahko bi bila motena tudi preskrba s pitno vodo. Gozdovi več ne bi zadrževali vetra, posledice pa bi bile erozija zemlje in izumrtje večine živali in organizmov, ki danes živijo v gozdovih. Bistveno bi se povečala tudi možnost, da bi izginilo celo človeštvo.
BBC in Jana Pretnar, 02. listopad 2021